IV Rajd Pieszy 2014 r.


            IV Edycja Rajdu Pieszego ˝Stellung a2˝ już za nami. W tym rok tak jak zapowiedziano postanowiono zwiedzić część obiektów, które zachowały się na terenie południowo – wschodniej części Bochni. Zgodnie z zapowiedzą rozpoczęto rajd o godz. 8:30. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, tuż obok znajduje się pierwszy z obiektów, który przewidziany był jako rozpoczynający trasę. Obiekt typu Regelbau 701 leży tuż obok skrzyżowania ul. Kurów z ul. Krzyżaki. Na początek przedstawiono sprawy organizacyjne po czym omówiono szczegóły dotyczące powyższego obiektu. Kolejny obiekt leży kilkaset metrów powyżej. Regelbau 621 wzbudził dość spore zainteresowanie. Właściciel obiektu przekazał kilka istotnych informacji na temat jego wyglądu przed położeniem kostki brukowej oraz przed zasypaniem jego bocznych ścian. Następnie kierowano się na wschód, gdzie odwiedzono miejsca, w których wybudowano obiekty typu Ringstand 58 c. Dwa pierwsze posiadały zasypane wnętrza, natomiast trzeci był drożny a w przeszłości wykorzystywany był jako pomieszczenie gospodarcze. Kolejne punkty to relikty okopów, miejsce gdzie występował kolejny obiekt typu Ringstand, jednak na skutek działalności człowieka został zasypany. Kolejny obiekt to Ringstand 58 c znajdujący się przy ul. Myśliwskiej. Następnie przemieszczono się na ul. Urbana, gdzie na jednej posesji występują dwa obiekty. Pierwszy to Kochbunker, drugi Ringstand 58 c. Kolejne punkty to już Podedworze. Po lewej stronie ul. Łychów zwiedzono dwa miejsca, w których wybudowano obiekty typu Ringstand 58 c, natomiast po prawej stronie tej ulicy, na terenie prywatnej posesji znajduje się dość dobrze zachowany i zabezpieczony kolejny Ringstand 58 c. Po zejściu ul. Łychów z wyższych partii wzniesienia dochodzimy do kolejnego obiektu tego typu leżącego już na ul. Podedworze. Jeszcze odwiedzono miejsce, gdzie zlokalizowany jest ostatni Ringstand z tej strony obwodnicy po czym udano się na ostatni punkt, czyli zwiedzenie obiektu Regelbau 701 na Podedworzu. Po omówieniu obiektu rajd został zakończony i rozpoczęto wydawanie posiłków.

plakietki a

            Podczas postojów przy poszczególnych obiektach przekazywano informacje na temat danego obiektu, informacje związane z historią ich budowy lub też przekazywano fakty historyczne. Trasa rajdu w tym roku nie była zbyt wymagająca, zaledwie 7 km, jednak obfitość budowli na tak małym odcinku była wręcz imponująca. Podczas rajdu pokazano kilka rodzajów budowli o charakterze stałym. W rajdzie, w sumie wzięło udział około 70 osób, jak na taką niszową tematykę jest to dość duża ilość. Uczestnicy rajdu nie pochodzili jedynie z Bochni i okolic, część osób przyjechała kilkadziesiąt kilometrów.

bochnia rajd ok

            Myślę, że w pewien sposób przekazano część historii związanej z budową a dalej już z samymi walkami w rejonie Bochni.

         Dziękujmy bardzo za stawiennictwo i pomoc członkom Stowarzyszenia ˝Rawelin˝, studentom ze Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Pedagogicznego, członkom Grupy Rekonstrukcyjnej 3 Pułk Strzelców Podhalańskich, członkom Grupy Rekonstrukcyjnej Najemnicy Bocheńscy.

         Dziękujemy sponsorom, Centrum Budowlane PSB MARKA – Bochnia, ul. Partyzantów 27 oraz Tomaszowi – prywatnemu przedsiębiorcy, dzięki którym możliwe było zapewnienie każdemu uczestnikowi posiłku.

marka_logo 1

         Dziękujemy także za przybycie wszystkim uczestnikom rajdu, w szczególności dzieciom, dla których zobaczenie tych obiektów i posłuchanie o czasach wojny mogło być zupełną abstrakcją a z drugiej strony, w jaki sposób mają się o tym dowiedzieć.          Dziękujemy za stawiennictwo płci pięknej, za zainteresowanie tematem i zadawanie pytań na temat budowli.

         Dziękujemy także wszystkim właścicielom posesji, na które wchodziliśmy za wyrażenie zgody na przejście lub też na oglądnięcie i nieograniczony dostęp do danego obiektu znajdującego się na ich gruntach a w szczególności Panu Bogdanowi, który udostępnił nam teren swojej posesji, na którym mogliśmy spokojnie rozpalić grilla i skonsumować posiłek.

         VI Rajd Pieszy już za nami, kolejny zapewne za rok a jeżeli sytuacja będzie tego wymagała może jesienią odbędzie się kolejna edycja.

Dziękujemy raz jeszcze

 

Jacek Baniak

Jarosław Kucybała

Rafał Podsiadło

Piotr Zaczek

 

ddd

 

 

 Więcej:    http://www.prasa24.pl/gazeta/gazeta-krakowska/2014-04-25,dw.html  – Tygodnik Bochnia – Brzesko

 

Kolejne fotografie, wykonane przez Kamila Stasiaka.