O Mnie
Pochodzę z Krakowa, aktualnie mieszkam w Niepołomicach. Mam ścisły związek z rejonem, na którym znajdują się przedstawione umocnienia. Moi dziadkowie zamieszkiwali w Kucharach, miejscowości nieopodal Nowego Brzeska. Ich dom znajdował się tuż przy linii umocnień. Do dnia dzisiejszego w niedalekiej odległości od gospodarstwa znajdują się pozostałości po tych liniach. Od dziecka interesowały mnie wydarzenia, jakie rozegrały się w tym rejonie podczas ostatniej wojny. Moje zainteresowania pogłębiły wspomnienia dziadków a obecnie innych członków rodziny, którzy pamiętają czasy wojny. Na podstawie ich wspomnień można odtworzyć, choć fragment historii związanej z tym rejonem. Wciąż dochodzą nowe fakty, nowe wątki. Skupiam się przede wszystkim na pracy w terenie, poszukiwaniu wciąż nowych osób, które pamiętają czasy wojny, poszukiwaniu pamiątek – pozostałości po działaniach wojennych, poszukiwaniu starych map, publikacji.
Moja pasja to nie tylko działania wojenne podczas ofensywy styczniowej w 1945 r., to również stosunki panujące pomiędzy ludnością polską a wojskami okupacyjnymi, wzajemne relacje w różnych okresach okupacji. Poszukuję też historii różnych osób, które w jakiś sposób zaznaczyły się swoją działalnością w czasie okupacji.
Dziękuję wszystkim osobom, które mnie wspierają, oraz tym, którzy okazują mi pomoc w poszukiwaniu historii, dla których przeszłość tych ziem nie jest obojętna.
W pewnym okresie mojego życia doszedłem do wniosku, że lata dosyć szybko przemijają a wraz z nimi pamięć o naszych przodkach i odległych już czasach. Pasję związaną z historią I i II Wojny Światowej zacząłem łączyć w pewien sposób z moimi przodkami. Żyli oni na tych ziemiach podczas obu wojen, kilka osób z rodziny brało czynny udział w walkach, czy to podczas Kampanii Wrześniowej, czy też już w trakcie okupacji, w podziemiu. Odszukałem zdjęcia osób, które krótko opiszę, przybliżając moją rodzinę.
-
-
Moja prababcia Jadwiga Pańczyk
-
-
Mój pradziadek Józef Pańczyk. Pradziadek w latach 20 ubiegłego wieku służył w wojsku w Krakowie. Był muzykantem i grał w orkiestrze wojskowej.
-
-
Józef Pańczyk w czasie nominacji na starszego sierżanta. Na odwrocie widnieje napis 18 X 1924r.
-
-
Kolejne fotografie pochodzą z koszar i przedstawiają grupy żołnierzy
-
-
Józef Pańczyk s. Józefa ur. 1912 r. W latach międzywojennych służył w 3 Pułku Strzelców Podhalańskich w Bielsku – Białej. We wrześniu 1939 r. zmobilizowany, nie powraca jednak do domu. Szukany przez rodzinę przez różne organizacje, jednak bez skutku.
-
-
Stanisław Ziętara, mąż Pelagii Pańczyk. Służbę wojskową odbywał w Kielcach, w kompanii łączności. W czasie walk wrześniowych bierze udział w bitwie pod Modlinem. Po krótkiej niewoli wraca do domu, do Gruszowa.
-
-
Stanisław Ziętara, zdjęcie z Kennkarty.
-
-
Pelagia Pańczyk, następnie Ziętara. W czasie okupacji zamieszkiwała w Gruszowie, w domu rodzinnym. W domu tym podczas budowy linii Stellung A2 stacjonowali Niemcy, dla których musiała gotować obiady. Część wspomnień z czasów okupacji zostało zamieszczonych w wydanej publikacji.
-
-
Fotografia z lat okupacji.
-
-
Fotografia przedstawiająca ślub moich dziadków, Józefy Filipowicz i Michała Pańczyk.
-
-
Dom rodzinny w Gruszowie.
-
-
Józef Filipowicz, brat mojej babci. Służył również w jednostce w Krakowie, na odwrocie fotografii widnieje napis ,, Sławkowska 11″. Zmobilizowany we wrześniu 1939 r., następnie wraca do domu. Wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Ucieka, wraca w rodzinne strony. Zatrzymany przez Policję Granatową, po czym od tego czasu słuch po nim zaginął. Poszukiwany przez różne organizacje, również bez skutku. Rodzina posiadała informacje jakoby miał zostać wywieziony do jednego z obozów koncentracyjnych.
Na podstawie książki zatrzymanych Posterunku Polskiej Policji w Nowym Brzesku ustalono:
Pozycja 93. Filipowicz Józef s. Wincentego i Barbary z d. Lana. Ur. 14.08.1914 r. Zamieszkały wieś i gmina Gruszów, wyznanie rzym – kat , robotnik. Zatrzymany 15 kwietnia 1942 r. godz. 18:00, na polecenie Policji Kryminalnej z Miechowa z dnia 13. 04.1942 r. Nr. 878/42 Nr. dz. 276/42. Ucieczka z Niemiec. Przyjmujący zatrzymanego sierż. Wójcik. Decyzja w sprawie zatrzymanego – odstawić do Policji Kryminalnej w Miechowie. Adnotacja końcowa – zbiegł z aresztu 16.04.1942 o godz. 21. Ponownie zatrzymany w dniu 16.04.1942 r. o godz. 11:00 przez Trepke, Głowackiego, Krzemińskiego i Piątkowskiego. Odstawiony do Komisariatu Policji Kryminalnej w Miechowie w dniu 17.04.1942 r. o godz. 6:00.