VIII Rajd Pieszy


VIII Rajd pieszy Stellung a2    

23 kwietnia 2023 r.

Start godz. 9:00 Góra św. Jana

Wracamy po małej przerwie. Tym razem organizujemy mini rajd i zapraszamy osoby zainteresowane tematyką fortyfikacji jak również historią regionu związaną z II wojną światową. Podczas rajdu każdy uczestnik otrzyma folder dotyczący przebiegu rajdu z informacjami na temat linii obrony Bogucice – Majkowice. Będzie też można nabyć publikacje dotyczące linii Stellung a 2 jak również wydane w tym roku wspomnienia osób z okresu II wojny światowej, gdzie są zawarte informacje o budowie umocnień i walk na tym rejonie.

Rajd zaczynamy o godz. 9:00 w rejonie Góry św. Jana. Na mapce zaznaczono parkingi dla osób jadących z prawej i lewej strony rzeki Raby, gdzie będzie można zaparkować samochody. Na trasie rajdu znajdują się obiekty wzniesione w 1944 r., z których część jest zachowana do dnia dzisiejszego, o tych które nie istnieją opowiemy ich historię. Trasa nie jest wymagająca, płaski teren nadający się na niedzielną wędrówkę. Chętnie udzielimy informacje na tematy związane z tą linią w zakresie w jakim posiadamy wiedzę. Zapraszamy do dyskusji i rozmów.

Zapraszamy serdecznie

Piotr Zaczek

Rafał Podsiadło

Relacja

W miejsce zbiórki stawiliśmy się o godz. 9:00 i za kilka minut  rozpoczęliśmy nasz rajd. To już VIII edycja. Sporo było naszych starych znajomych a miło było też widzieć zupełnie nowe osoby, które zainteresowała tematyka linii obrony Stellung a2. Po krótkiej przedmowie rozpoczęliśmy wędrówkę przez Rabę i dalej w stronę Bogucic. Pogoda dopisała i można było podziwiać poza fortyfikacjami piękne krajobrazy. Na początek miejsca zlokalizowania dwóch obiektów typu Ringstand 58 c oraz jednego Kochbunkra. Przy każdym obiekcie przekazano krótkie informacje związane z tematyką. Kolejny 4 obiekt z tej strony Raby wybudowany już na polu uprawnym. Można było go bardziej zaadaptować i oczyścić jego wnętrze. A to dzięki realizacji projektu ,, Betonowym Szlakiem” pod przewodnictwem Moniki Kuśnierz.  Tutaj dłuższa chwila. Więcej informacji, wspomnień, danych z dzienników bojowych oraz niemieckich dokumentów pochodzących z czasów budowy obiektów. Nasz kolega Jarek Jop przedstawił sylwetkę żołnierza WH i zaprezentował Maschinengewehr 34.  Powrót w stronę kładki i przejście na drugą stronę Raby. Tutaj na nas czekało już wzgórze św. Jana. Na nim przekazano krótką charakterystykę miejsca i wykorzystania wzgórza, które dość wybitnie góruje nad okolicą przez niemiecką artylerie. Kolejny obiekt to już na terenie Gawłówka. Ringstand 58 wybudowany tuz obok drogi. Kilkadziesiąt metrów dalej za zgodą właściciela posesji odwiedzono miejsce, gdzie wybudowano kolejnego Ringstanda 58 c.  Dalej już miejsce, gdzie postawiono obelisk upamiętniający śmierć pilota Armii Czerwonej Majora Szarandy. Ostatnie miejsce rajdu to teren dawnej piaskowni. Tutaj znajdują się trzy obiekty. Jeden z nich jest cały na powierzchni i dlatego zdecydowano się na właśnie wpisanie tych punktów do rajdu. Widok tego obiektu przypomina rzut 3D. Uczestnicy mogli zobaczyć jak taki obiekt wyglądał w całości, gdyż większość jest zasypanych lub też nad powierzchnię gruntu wystaje tylko jego górna część. Powrót na miejsce startu. Każdy uczestnik otrzymał folder, na którym znajdował się numer uczestnika. Rozlosowano upominki otrzymane od Starostwa Powiatowego w Bochni oraz organizatorzy przekazali ostatnio wydane publikacje.

Podliczono kilometry na podstawie GPS i wyszło 10 km 🙂

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie na rajd i czynny udział. Rajdy to spotkania osób zainteresowanych tematyką. Wymiana informacji a co dalej za tym idzie rozbudzanie pasji, wspólne badania historii regionu.

Szczególne podziękowania dla Starostwa Powiatowego w Bochni za przekazanie materiałów promocyjnych.

Podziękowania dla Jarka Jopa za poświęcenie i pomimo dość wysokiej temperatury przebrał się w mundur i dźwigał MG 34.

Dziękujemy Natanielowi Packowi, który przemierzał dystans rajdu w mundurze partyzanta.

Szczególne podziękowania dla Stowarzyszenia Rawelin, którzy zawsze pojawiają się na naszych rajdach, czynnie w nich uczestniczą i zawsze robią piękne fotorelacje.

Monika Kuśnierz

Piotr Zaczek

Rafał Podsiadło

 

 

VIII Rajd Stellung a2. Spacerowali śladami bunkrów z II wojny światowej – ZDJĘCIA

 

Gmina Bochnia. Spacerkiem wzdłuż fortyfikacji Stellung A2

Fotorelacja Rafał Podsiadło

 

Fotorelacja Robert Polański

 

Fotorelacja Paweł Piszczek

 

Fotorelacja Izabella Żardecka Kurek

 

 

 

Fotorelacja Wojciech Salamon