VI Rajd Pieszy 2019 r.


 

VI RAJD PIESZY STELLUNG a 2

VI EDYCJA RAJDU PIESZEGO STELLUNG a2
SZCZEKOCINY – TĘGOBÓRZ
15 czerwca 2019 r.

 

Folder dla każdego uczestnika

Plakietka pamiątkowa

Punkty na trasie rajdu

 

 

 

Kolejna, już szósta edycja rajdu pieszego po umocnieniach na linii Stellung a2 tym razem w Szczekocinach. Po raz kolejny przeniesiemy uczestników w realia 1944/45 roku. Przybliżymy to, co działo się jesienią 1944 r. czyli czas budowy umocnień i dotrzemy do stycznia 1945 r., czyli do czasu wyparcia Niemców z tego rejonu. W ostatnim okresie dość mocno zostały posunięte badania tego rejonu a to z pomocą zachowanych dokumentów Armii Czerwonej jak i dokumentów pochodzących z niemieckich archiwów. Do tego wspomnienia ludności pamiętających lata wojny oraz już same badania terenowe dały obraz tego, co działo się w Szczekocinach w końcowym okresie II wojny światowej. Podczas rajdu chcemy podzielić się z uczestnikami zgromadzoną wiedzą. Rajd zaczniemy krótką prezentacją dotyczącą historii budowy umocnień i przebiegu walk. Następnie udamy się w rejon i zakończymy w Tęgoborzu. Podczas rajdu każdy z uczestników otrzyma ciepły posiłek oraz folder z naniesionymi punktami rajdu. Z Tegoborza uczestnicy wrócą indywidualnie do Szczekocin. Rajd organizowany przy wsparciu Urzędu Miasta w Szczekocinach oraz Stowarzyszenia Miłośników Szczekocin i Okolic. Możliwość skorzystania z bazy noclegowej. Uczestników będą oprowadzać: Marek Gradoń, Piotr Zaczek, Rafał Podsiadło.

Poszczególne punkty:

1.Obóz pracy. Magazyn po synagodze.
2. Mogiła żołnierzy Armii Czerwonej.
3. Figura NMP z grawerem na pocisku z 14.01.1945 r.
4. Biblioteka. Izba Regionalna.
5. Gąszcze. Linia umocnień. Ścieżka edukacyjna.
6. Grodzisko.
7. Schron Regelbau 668, ul. Parkowa.
8. Pałac.
9. Szkoła ćwiczeń. Siedziba Żandarmerii.
10. Więzienie.
11. Aleja straceń.
12. Rów przeciwczołgowy.
13. Schron Ringstand 58 c, ul. Żeromskiego.
14. Schron Ringstand 58 c, ul. Włoszczowska.
15. Schron Ringstand 58 c, ul. Włoszczowska – zasypany.
16. Schron Ringstand 58 c, ul. Zielona.
17. Schron Ringstand 58 c, ul. Zielona.
18. Schron Ringstand 58 c, ul. Zielona.
19. Schron Ringstand 58 c, ul. Zielona.

Rajd Pieszy Stellung a2

15 czerwca 2019 r.

Szczekociny

Kolejna edycja rajdu już za nami. Teraźniejszy rajd odbył się na trasie Szczekociny – Tegobórz. Ze względu na aurę można go śmiało nazwać ekstremalnym rajdem pieszym. Temperatura i słońce od rana dawało się we znaki. Po rozpoczęciu rajdu na szczekocińskim rynku przenieśliśmy się wzdłuż trasy do biblioteki miejskiej. Po drodze zatrzymaliśmy się przy figurze obok kościoła by przekazać informacje odnośnie wybuchu miny i widocznych na pomniku do dziś odłamkach. Już w bibliotece krótki poczęstunek, ostatnie chwile by napoić się kawy, uzupełnić wodę i po krótkiej prelekcji, przedstawieniu zarysu historycznego ruszyliśmy w dalsza drogę. Po drodze postój przy schronie Regelbau 668, gdzie o historii i przeznaczeniu tego obiektu powiedział nam Paweł Piszczek ze Stowarzyszenia Rawelin. Następne punkty to Pałac, Szkoła Ćwiczeń. Przemieściliśmy się wzdłuż ul. Żeromskiego i dotarliśmy do kolejnego punktu. Tym razem Ringstand 58 c. Kolejny punkt to już miejsce nad zalewem, gdzie w cieniu drzew przeprowadziliśmy konkurs historyczny. W tym miejscu gratulujemy wszystkim uczestnikom a zwłaszcza zwycięzcom wiedzy na temat II wojny światowej. Po posiłku ruszyliśmy wzdłuż dawnej Alei Straceń. Następnie doszliśmy do rowu przeciwczołgowego, który w tym miejscu ciągnie się przed długie obszary. Ulica Włoszczowska to kolejny punkt. Tym razem kolejny obiekt typu Ringstand 58 c. Obiekt i najbliższa okolica przez ostatnie lata dość mocno zarósł i był prawie niewidoczny. Następnie poprzez drogi polne, wśród pól i ł doszliśmy na ul. Zieloną, gdzie czekały na nas dwa kolejne obiekty typu Ringstand 58 c. Dalej już malowniczym terenem pośród lasów i wijących się rzek doszliśmy do Tęgoborza. Tam zwiedziliśmy miejsca, gdzie wybudowano dwa obiekty typu Ringstand 58 c oraz dobrze zachowaną linie okopów. Na tym cześć oficjalna została zakończona. Kolejny punkt to już wspólna biesiada u Państwa Dalewskich.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na Rajd. Pomimo niezbyt sprzyjającej aury doszli do końca i mogli poznać jak dotąd mało znaną historię z końca II wojny światowej.

Dziękujemy sponsorom, którzy przyczynili się do tego, ze można było zorganizować kolejną edycję.

Podziękowania dla:

Burmistrza Miasta i Gminy Szczekociny

Stowarzyszenia Miłośników Szczekocin i Okolic

Nadleśnictwa Koniecpol

OSP Szczekociny, która czuwała nad bezpieczeństwem rajdu

Państwa Dalewskich za zorganizowanie poczęstunku i miłe przyjęcie

Zbigniewa Borkowskiego ,,BORKOMET” za wsparcie cateringu

Ryszarda Gradonia za przekazanie jakże cennych otwieraczy

Stowarzyszenia Rawelin, które również wsparło nas pamiątkowymi kalendarzami

Piotra Wierzbowskiego i Bartka Krowickiego za wykonaną pracę przy odsłonięciu obiektów

I dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się zorganizowania rajdu.