V Rajd Pieszy 2015 r.


Rajd Pieszy Stellung a2 25 kwietnia 2015 r.

Linia Raby

Bochnia – Krzyżanowice – Baczków – Gawłówek – Mikluszowice – Majkowice – Bogucice

 mapa rajd OK

Kolejny Rajd po fortyfikacjach na linii Stellung a2 już za nami. W tym roku, jak w poprzednich postanowiono przejść kolejny odcinek linii. Tym razem północna część Bochni i tereny już na północ od miasta, czyli Krzyżanowice, Baczków, Gawłówek, Mikluszowice, Majkowice i Bogucice. Rozpoczęcie Rajdu tak jak planowano rozpoczęło się o godz. 9:00 przy schronie Ringstand 58 c, tuż przy autostradzie. Po krótkiej odprawie, przekazaniu uczestnikom folderów z planowanymi punktami rozpoczęto wędrówkę. Kolejny obiekt typu Ringstand 58 c wybudowany było w niedalekiej odległości od punktu zbiórki. Kolejne dwa tego typu schrony to już Krzyżanowice. Jeden z obiektów umiejscowiony jest w skarpie starego koryta Raby, kolejny był tuż nad Rabą jednak na skutek podmywania przez rzekę osunął się do niej i w tym momencie z wody wystaje niewielka jego część. W ten sposób jeden z obiektów ulega zatraceniu i zapewne za jakiś czas pogrąży go nurt rzeki. Uczestnicy musieli cofnąć się nieco na południe by dojść do kładki przez Rabę w Krzyżanowicach. Po przekroczeniu Raby kierowano się na północ by dotrzeć do kolejnego punktu umocnionego w Baczkowie. W miejscowości tej wybudowano w czasie ostatniej wojny osiem schronów typu Ringstand 58 c. W przysiółku zwanym Górki odwiedzono miejsca, gdzie wybudowano trzy schrony. Pierwszy to rozbity schron Ringstand 58 c, kolejne dwa to również tego samego typu. Przy jednym z nich postanowiono zrobić krótką przerwę na posiłek a czas został uzupełniony przez rekonstruktorów, którzy zaprezentowali swoje zainteresowania, opowiadając przy tym o swojej działalności. Kolejne punkty to już dwa schrony Ringstand 58 c leżące tuż nad Rabą. Dwa kolejne schrony tego typu zlokalizowane są tuż przy rozwidleniu dróg. Na jednym z nich przetrzymywano słomę, jednak podczas Rajdu zastano tylko ślady po niej, gdyż uległa spaleniu. Kolejna krótka przerwa na zakupy w pobliskim sklepie, po czym jeszcze jeden obiekt Ringstand 58 c i ruszyliśmy dalej w kierunku Gawłówka.   Na miejscu starej piaskowni pokazano uczestnikom trzy kolejne schrony typu Ringstand 58 c, w tym jeden zupełnie odsłonięty, gdyż na skutek wydobycia kruszywa został on przechylony na bok i w tej pozycji leży do dzisiaj. Tuż obok tego miejsca pokazano jeszcze miejsce upadku samolotu pilotowanego przez Mikołaja Szarandę, który poległ w tym miejscu w dniu 19 stycznia 1945 r.

Plakat 7

Kolejne dwa schrony, jeden na terenie prywatnej posesji, tuż za zabudowaniami, zachowany w bardzo dobrym stanie oraz jeden przy drodze prowadzącej w stronę Mikluszowic. Ostatni punkt to już Góra św. Jana. Przedstawiono historię powstania tego miejsca, historię z poprzednich wieków a także tą niezbyt odległą czyli wykorzystanie miejsca na stanowisko artyleryjskie podczas ostatnich dni okupacji na tym terenie. Po przekroczeniu Raby kolejne obiekty zlokalizowane w wale przy rzece Rabie. Kilka schronów typu Ringstand 58 c oraz jeden Kochbunker. Ostatnim, położonym na polu uprawnym schronie typu Ringstand zakończono zwiedzanie umocnień na tym odcinku linii Stellung a2. Grupa całością kierował się do szkoły do Bogucic, gdzie przygotowano ciepły posiłek. Na miejscu chwila na kawę i herbatę a w oczekiwaniu na grochówkę czas wypełniono loterią, podczas której przekazano wylosowanym uczestnikom nagrody książkowe ufundowane przez Muzeum w Bochni oraz kubki. Po tej części rozpoczęto wydawanie grochówki a po posiłku zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie. Na tym V Rajd zakończono i uczestnicy busem wrócili na miejsce startu.

Serdecznie dziękujemy za przychylność i pomoc w organizacji:

– Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni

– Muzeum w Bochni im. Stanisława Fischera

– Rekonstruktorom

-Kucharzowi Mirosławowi Jaśko za przygotowanie posiłku

– Członkom Stowarzyszenia Rawelin, za przybycie tak licznej grupy osób

Oraz wszystkim uczestnikom Rajdu za zainteresowanie tematem i udział w Rajdzie, który w tym roku wymagał nieco wysiłku, gdyż trasa wyniosła 17 km.

Dziękujemy raz jeszcze i zapraszamy za rok na kolejny odcinek linii Stellung a2.

 ulotki

 

Wykaz obiektów, które znajdowały się na tegorocznej trasie Rajdu, lecz do wszytskich nie udało się dotrzeć. 

 

 1. Ringstand 58 c, rejon autostrady
 2. Ringstand 58 c, ul. Krzyżanowicka
 3. Ringstand 58 c, Krzyżanowice
 4. Ringstand 58 c, Krzyżanowice
 5. Ringstand 58 c, Baczków / niedostępny/
 6. Ringstand 58 c, Baczków / rozbity /
 7. Ringstand 58 c, Baczków
 8. Ringstand 58 c, Baczków
 9. Ringstand 58 c, Baczków
 10. Ringstand 58 c, Baczków
 11. Ringstand 58 c, Baczków
 12. Ringstand 58 c, Gawłówek
 13. Ringstand 58 c, Gawłówek
 14. Ringstand 58 c, Gawłówek
 15. Ringstand 58 c, Gawłówek
 16. Ringstand 58 c, Gawłówek
 17. Ringstand 58 c, Mikluszowice
 18. Ringstand 58 c, Mikluszowice
 19. Ringstand 58 c, Mikluszowice
 20. Ringstand 58 c, Majkowice
 21. Kochbunker, Majkowice
 22. Ringstand 58 c, Majkowice
 23. Ringstand 58 c, Bogucice
 24. Kochbunker, Bogucice / niezachowany /
 25. Ringstand 58 c, Bogucice

Relacja:

http://www.bochnianin.pl/n/wydarzenia/17714/v-rajd-pieszy-stellung-a2–zdjecia

Rajd w obiektywie Patryka Salamona.

 

 

Kolejna galeria, tym razem w obiektywie Carla Lapinskiego 🙂