Spotkanie z zabytkami


W dniu 04.09.2015 r. w ramach imprezy Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego zorganizowano spotkanie z bocheńskimi fortyfikacjami. Mowa tutaj o niemieckich umocnieniach powstałych pod koniec 1944 r., a które to zachowały się do dnia dzisiejszego na terenie Bochni. Podczas spotkania uczestnik mógł przenieść się w czasie i poznać historię powstania tych umocnień, specyfikacje poszczególnych obiektów a także poznać historię już samych walk w styczniu 1945 r.

Spotkanie rozpoczęto o godz. 9:00 w rejonie skrzyżowania ul. Kurów a Krzyżaki. Tutaj przy pierwszym ze schronów przedstawiono program, przekazano foldery a także wprowadzono w tematykę fortyfikacji. Przedstawiono również specyfikację pierwszego z obiektów, czyli schronu Regelbau 701 a także znajdującego się nieopodal schronu Regelbau 621. Następnie ul. Krzyżaki udano się w rejon, gdzie wybudowano kilka mniejszych obiektów o nazwie Ringstand 58 c, potocznie zwanych Tobrukami. Przy każdym z punktów przekazano jak najwięcej informacji na temat tych obiektów oraz ich przeznaczenia. Kolejny etap to już rejon ul. Myśliwskiej i ul. Urbana, gdzie pokazano uczestnikom miejsca wybudowania kolejnych obiektów. Kolejne obiekty to już rejon Łychowa i Podedworza. Kolejne obiekty typu Ringstand 58 c a na koniec zachowany w bardzo dobrym stanie Regelbau 701. Tutaj we wnętrzu schronu przekazano historię związaną z tym obiektem a także dokładniej omówiono przeznaczenie tego obiektu.

W tym miejscu tegoroczne zwiedzanie niemieckich fortyfikacji zakończono. Mamy nadzieję, że przekazano dużą ilość informacji na temat wydarzeń związanych z budową fortyfikacji a także z końcowym okresem II wojny światowej. Niestety nie udało się dotrzeć do wszystkich obiektów znajdujących się na trasie przejścia z uwagi na urbanizację terenu i lokalizację obiektów na gruntach prywatnych jednak większość obiektów została udostępniona za co dziękujemy właścicielom gruntów na których się te obiekty znajdują.

plakat weekend z zabytkami 2015