VII Rajd Pieszy 2019 r.


RAJD PIESZY STELLUNG a2
Jasień – Pomianowa
Start: godz. 10.00 przy Domu Dziecka w Jasieniu

Kolejna, już edycja rajdu Pieszego Stellung a2. Tym razem kolejny fragment umocnień na linii OKH Stellung a2, Jasień – Pomianowa. Rajd organizowany jest w ramach projektu ,,Bocheńskie ukryte historie” – pozostałości niemieckich umocnień z okresu II wojny światowej na terenie Bochni i powiatu. Projekt historyczno – edukacyjny. Imprezę zaplanowano na dzień 14 kwietnia 2019 r. Start o godz. 10:00 przy Domu Dziecka w Jasieniu. Trasę rajdu zaplanowano w ten sposób, by dotrzeć do wszystkich znajdujących się na tym odcinku umocnień o charakterze stałym. Stan zachowania tych budowli jest różny. Część obiektów jest w znacznym stopniu zasypana, część natomiast dobrze widoczna i można do nich wejść. Obiekty znajdujące się na trasie rajdu to schrony typu Kochbunker oraz schrony typu Ringstand 58 c. Po krótkim omówieniu trasy, ruszymy w kierunku południowym, by dojść do najdalej wysuniętych obiektów w Pomianowej. Po dotarciu do wszystkich obiektów w tej miejscowości ruszymy na północ by dotrzeć znów do ostatniego obiektu przy torach kolejowych w Jasieniu. Powrót w kierunku południowym, mijając kolejne obiekty na trasie. Zakończenie rajdu w Domu Dziecka w Jasieniu tradycyjną grochówką.

1. Kochbunker
2. Ringstand 58 c
3. Ringstand 58 c
4. Kochbunker
5. Ringstand 58 c
6. Ringstand 58 c
7. Kochbunker
8. Ringstand 58 c
9. Kochbunker
10. Ringstand 58 c
11. Ringstand 58 c
12. Ringstand 58 c zasypany
13. Ringstand 58 c
14. Kochbunker
15. Ringstand 58 c
16. Kochbunker
17. Ringstand 58 c
18. Kochbunkr
19. Ringstand 58 c
20. Kochbunker
21. Ringstand 58 c

Serdecznie zapraszamy: Rafał Podsiadło, Bartek Tabaszewski, Piotr Zaczek

Kolejna edycja rajdu już za nami. Wiosną tego roku postanowiliśmy zorganizować rajd po dalszej części linii Stellung a2. Padło na część linii Jasień – Pomianowa. Rajd udało się przeprowadzić dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z realizacji projektu ,, Bocheńskie ukryte historie– pozostałości niemieckich umocnień z okresu II wojny światowej na terenie Bochni i powiatu.” W organizację rajdu włączyło się też Stowarzyszanie na Rzecz Dziecka i Rodziny. Dzięki życzliwości Dyrekcji placówki Domu Dziecka w Jasieniu mogliśmy tam zorganizować początek i zakończenie. Rozpoczęliśmy wędrówkę kilka minut po godz. 10:00 zgodnie z wyznaczoną wcześniej trasą. Dzięki sprzyjającej aurze niedzielny rajd okazał się jednym z bardziej życzliwych jeżeli chodzi o warunki pogodowe. Słońce i temperatura dochodząca do 15 stopni zrobiła swoje. Można tutaj dodać, że sama okolica ma w sobie urok. Malowniczo położony sam budynek Domu Dziecka i teren wokół niego świadczy o świetności tego miejsca w dawnych czasach. Wokół pozostały jeszcze zabudowania dworskie i przyległy do nich park i staw. Wracając do trasy rajdu, to po dotarciu do pierwszego schronu Ringstand 58 c zrobiono krótkie wprowadzenie do tematu i przypomniano o warunkach i bezpieczeństwie poruszania się podczas rajdu. Następnie już lnie okopów i kolejne budowle stałe w Pomianowej. W sumie kilka Kochbunkrów i kilka schronów typu Ringstand 58 c. Niektóre z nich drożne, można było bez problemu do nich wejść i zobaczyć jak wyglądała obserwacja pola z Kocha lub też jak wyglądał w środku Ringstand 58 c. Po zwiedzeniu Pomianowej nastąpił powrót do Jasienia i skierowano się na wzgórze leżące naprzeciw Domu Dziecka. Tam na wierzchołku wybudowano kolejny schron Ringstand 58 c, z okolicy którego rozpościerał się wspaniały widok na północ. Kolejne obiekty leżały już po drugiej stronie drogi Bochnia – Brzesko. W tym rejonie obiekty budowano segmentami, Kochbunker wraz z sąsiadującym obok niego schronem typu Ringstand 58 c. Od drogi po linię kolejową wybudowano w sumie cztery Kochbunkry oraz pięć schronów typu Ringstand 58 c. Przy torach, czyli przy ostatnim obiekcie na tej linii zakończono wędrówkę po fortyfikacjach i nastąpił powrót do Domu Dziecka, gdzie czekała na nas grochówka i bigos.

Trasa rajdu wyniosła blisko 13 km, którą pokonaliśmy w czasie 4,5 godziny. Duża grupa osób to młodzież, której przedstawiono historię bocheńszczyzny. Najmłodszy uczestnik miał 4 lata i przeszedł całą trasę. Jedna osoba wyszła na rajd już w sobotę i wróciła do domu w poniedziałek. Gratulujemy wytrwałości, przejścia wielu kilometrów i dwóch noclegów w puszczy.

Podziękowania dla wszystkich uczestników rajdu za wytrwałość podczas wędrówki. Dziękujemy również wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację przedsięwzięcia. Serdeczne podziękowania dla Panów ze Stowarzyszenia Rawelin za ciepłe słowa i zrozumienie problemu i zaproszenie wychowanków Domu, który nas gościł do Rudawy by mogli zobaczyć profesjonalnie wyposażony schron Regelbau 668.

Anna Nowacka, Rafał Podsiadło, Bartek Tabaszewski, Piotr Zaczek